Остання редакція: 04 червня 2018

"Інноваційні технології в садівництві і виноградарстві

З 29 квітня по 18 травня 2018 р. я проходила стажування по темі «Інноваційні технології в садівництві і виноградарстві» в Міжнародному навчальному сільськогосподарському центрі МАТС при Міністерстві іноземних справ Ізраїлю.

Навчання відбувалося в центрі МАТС розміщеному в кібуц Шваім, між Тель-Авівом і Нетаньей.

У групу входило 25 слухачів з різних країн: Україна, Вірменія, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан, Білорусь, Грузія.

Міжнародний навчальний сільськогосподарський центр МАТС

Під час стажування прослухали курс лекцій:

1. Ігор Закс, доктор, головний агроном фірми SubPlant. Взаємодія грунту, води і рослин. Інтенсифікація вирощування сільськогосподарської продукції на основі процесів іригації.

2. Борис Бордман, державний інструктор Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Інноваційні шляхи рішення проблем агропромислового комплексу.

3. Еяль Рабан, державний інструктор Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Виноградарство в Ізраїлі – агротехніка і проблеми.

4. Михаель Шапіра, доктор, зам. начальника відділу землеустрою Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Проблеми оцінки земель для диверсифікації культур в засушливих регіонах.

5. Борис Бордман, державний інструктор Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Техніка і технологія захисту рослин і безпека сільськогосподарської продукції.

6. Реума Ламбез, державний референт Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Технології, що використовуються  в розсадниках для вирощування саджанців плодових рослин і виноградників.

7. Шимон Антман, державний референт Міністерства сільського господарства  Ізраїлю. Вирощування листопадних фруктових рослин в Ізраїлі: агротехніка і проблеми.

8. Алекс Файнгерш, відділ системи зрошення Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Сучасні способи зрошення під тиском: технології і моделі проектування.

9. Світлана Добринін, державний інспектор Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Інновації в комплексній боротьбі з шкідниками в садівництві і виноградарстві.

10. Борис Бордман, державний інструктор Міністерства сільського господарства Ізраїлю. Садівництво і виноградарство в захищеному грунті.

11. Яків Полег, директор Міжнародного навчального сільськогосподарського центру МАТС при Міністерстві іноземних справ Ізраїлю. Діяльність центру Cinadco – спеціалізація і міжнародні проекти.

Крім лекційного курсу в програмі стажування було багато екскурсій:

1. Фермерське господарство пана Рон Бонштейна

2. Фермерське господарство пана Бар-Она

3. Дослідні ділянки фірми SubPlant.  Ігор Закс, доктор, головний агроном фірми SubPlant.

5. Розсадник кісточкових і насіннячкових фруктів в Бейт-Лехем Агліліт

6. Виноробня Тішбі

7. Виноробня Емек Ізраель

8. 20 –та Міжнародна сільськогосподарська виставка Agritech Israel 2018

9. Сади і теплиці долини Хула, дослідна станція

10. Лабораторія для дослідження нових методів зберігання свіжої продукції

11. Сади і виноградники кооперативу «Фрукти Голанських висот»

12. Пакувально-сортувальне підприємство  і холодильники Берешит

13. Кооператив по вирощуванню столового винограду «Виноградники Талі»

У вільний час організатори навчання також не залишали нас сумувати і організовували ознайомчі екскурсії з країною:

1. Тель-Авів

2. Річка Йордан

3. Озеро Кінерет

4. Голанські висоти

5. Мертве море

6. Ієрусалим

7. Середземне море

8. Вечір фолькльору

Фото на пам'ять з учасниками інших программ стажування

Захист проектів:

Логічним закінченням навчання стала підготовка проектів. Команда України підготувала проект «Консультаційна служба в садівництві і виноградарстві в умовах України». В захисті приймали участь всі розробники.

Стажування було надзвичайно інформативним і цікавим. 2018 рік став ювілейним – MASHAV 60 років від створення.

Всім учасникам було вручено диски із записом лекційних презентацій, сертифікати і фото на пам'ять.

Хочу подякувати всім, хто сприяв моєму стажуванню в Ізраїлі:

- Ірина Олейник, координатор проекту МАШАВ в посольстві Ізраїлю в Україні,

- Міністерство сільського господарства Ізраїлю,

- Міністерство іноземних справ Ізраїлю,

- Борис Бордман, державний інструктор Міністерства сільського господарства Ізраїлю (на пенсії), директор приватної компанії,

- Юрій Озіранський, директор відділення курсів на російській мові, МАТС,

- Аліна Домчик, координатор курсу в Ізраїлі.

Текст – Ірина  Кравець, доцент кафедри захисту і карантину рослин Уманського НУС

Фото – Іван Мринський, декан агрономічного факультету, доцент кафедри ботаніки та захисту рослин  Херсонського ДАУ